Doğal ve Organik Tarhana

Türk mutfağının olmazsa olmaz çorbalarından biri olan tarhana, en geleneksel lezzetlerden biridir.

{{translate.filter}}
X
{{F.NAME}}
{{F.MIN_SELECTED}} - {{F.MAX_SELECTED}}
{{translate.color}}
{{translate.size}}
{{translate.brands}}
{{translate.models}}
{{translate.suppliers}}
{{translate.price}}
{{price.MIN_SELECTED}} {{target_currency}} - {{price.MAX_SELECTED}} {{target_currency}}
FİLTRELE
Filtrele

Yazdan yapılan ve kış boyu tüketilen köy tarhanası en besleyici çorbalar arasında yer alır. Tarhana, soğuk kış günlerinin en şifalı çorbalarından biri olarak nitelendirilir. Yazın son aylarında yapılması ve iyice kurutulması, tarhananın uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu çorba,  Türkiye’nin neredeyse tüm bölgelerinde yapılan ve sevilerek içilen bir çorba çeşididir. Çorba dışında cips, krep gibi farklı formlarda da kullanılabilir. Tarhananın yörelere göre farklı yapılış yöntemleri bulunur. Yapıldığı yöreye göre içerisinde farklı baharatlar kullanılabilir.

Yüksek Besin Değerleri ile Tarhana Çeşitleri

Anadolu topraklarında binlerce yıldır yapılan tarhana, özel bir karışımdır. İçerisinde bulunan malzemelerin her biri ayrı ayrı şifalı olarak nitelendirilir. Ana malzemesi tahıl olan ürün, yöreden yöreye farklılık gösterebilir. Genellikle un, irmik, buğday kırması veya bunların birkaçının karışımı kullanılarak yapılabilir. Süt, maya, kırmızı biber, soğan, sarımsak, domates, yoğurt gibi malzemelerin kullanımı yine yöreden yöreye farklılık gösterebilir. Tarhana yapımında çeşitli otlar ve baharatların kullanıldığı formlar da vardır.

Tarhana, yoğurulup mayalandırılarak elde edilir. Bir tür harç ya da sos olarak da tanımlanabilir. İçerisindeki malzemelerin birbiri ile özdeşleşmesi için 5 ile 9 gün kadar mayalanmaya bırakılır. Bu zaman zarfında dövülerek daha iyi özdeşlemesi sağlanır. Sonrasında kurutulup öğütülerek toz halde kullanıldığı gibi sıkılıp şekil verilerek de kullanılabilir. Soslara katabileceğiniz ya da cips yapabileceğiniz tarhanayı farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. İçeriğinde bulunan farklı vitamin ve mineral değerleri barındırabilen tarhana, vücudun ihtiyacını karşını karşılamaya destek olabilir. Aynı zamanda el yapımı tarhana likopen ve protein içerebilir. Ev yapımı tarhana çeşitlerinde, kullanılan domates potasyum, A vitamini ve folik asit barındıran bir sebzedir. Yaz kış güvenle tercih edebileceğiniz ürünler arasında bulunan ev tarhanası fiyatı Suthanem.com sayfasından incelenerek, hemen sipariş verilebilir.

Tarhananın Faydaları

Bilinen pek çok faydası ile tarhana, bir çorbadan daha fazlasıdır. Tarhananın faydaları aşağıdaki gibidir:

Tarhana, özellikle kış aylarında haftada birkaç kez tüketildiğinde içinizi ısıtırken içeriğinde kullanılan diğer besin maddeleri ile bağışıklığa destek olabilir.

Kırmızı tarhana, içerisinde bulunan malzemeler ile diyet öğünlerinde besin değeri açısından destek sağlayabilir. Orta boy bir çorba kasesi 115 kalori olan çorbanın kalorisinin düşük olmasına rağmen tokluk hissi oluşmasına katkı sağlayabilir. Yemeğin başında tüketilirse iştah kontrolüne yardımcı olabilir.

Yapımında kullanılan yoğurdun içerisinde bulunan besin değerleri sayesinde  yoğurt ile yapılan tarhana çorbaları, daha besleyici özellikte olabilir.

Yapımında kullanılan nane, kimyon, kekik gibi baharatlar mideyi rahatlatabilir.

İçinde bulunan besin değerleri sebebi ile yorgunluğu gidererek enerji elde etmenize yardımcı olur.

Avantajlı Fiyatları İle Tarhana Çeşitleri

Kendine özgü eşsiz lezzeti ile tarhana çok sevilerek yenen besinler arasında yer alır. Özellikle çocuklar için organik unlardan yapılan tarhanalar, çocukların severek yiyeceği besleyici çorbalardan biridir. Tarhana fiyat belirleme kriterleri içerisinde kullanılan malzemeye göre değişir. İçerisinde kullanılan unun çeşidi, baharatların çeşitliliği, süt, irmik kullanımı fiyata etki edebilir.

Bebekler için tuz ve süt kullanılmadan tam buğday unu kullanılarak yapılan çeşitleri bulunur. 500 gr, 1 kg’lık ambalajlarda satılır. Bebekler için yapılan organik tarhana çeşitlerinde bebeklerin tüketebileceği baharatlar kullanılır. Baharatlı ve baharatsız gibi pek çok çeşidi bulunan tarhanalar içinden damak zevkinize uygun olanları tercih edebilirsiniz. Hijyen kurallarına uyularak yapılan tarhana çeşitlerini güvenle kullanabilirsiniz.

Farklı formlarda kullanılan, farklı baharatlar ve besinler ile içeriği zengin tarhana çeşitlerini Süthanem’de bulabilirsiniz. Damak tadınıza en uygun tarhanayı seçerek, ailece keyifle tüketebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.