Yemeklerin Vazgeçilmezi Salçalar

Salçalar, yaz aylarında bulunan taze domates ve biberlerin kış aylarında da tüketilebilmesi amacıyla hazırlanan gıda ürünleridir.

{{translate.filter}}
X
{{F.NAME}}
{{F.MIN_SELECTED}} - {{F.MAX_SELECTED}}
{{translate.color}}
{{translate.size}}
{{translate.brands}}
{{translate.models}}
{{translate.suppliers}}
{{translate.price}}
{{price.MIN_SELECTED}} {{target_currency}} - {{price.MAX_SELECTED}} {{target_currency}}
FİLTRELE
Filtrele

Salça, derin aromalı yemekler yaratmak için mutfağınızda olması gereken önemli bir malzemedir. Çorba veya sos gibi bir tarifi bir anda özgün bir lezzete dönüştürebilir. Domateslerin kaynatılması, sonrasında süzülmesi ve koyu bir kıvam alıncaya kadar pişirmeye devam edilmesi ile elde edilir. Domates salçası kullanımının birçok faydası vardır. Sadece lezzet dolu olmakla kalmaz, aynı zamanda konserve ve taze domateslerden daha az su içerir. Biber salçası, yoğun biber aromasıyla öne çıkar. Domates salçasına benzer şekilde hazırlanır. Her mevsim tüketilen bu ürünler, sınırsız kullanım imkânı sunar. Salça fiyatı yapım özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Domates Biber Salçası Nedir?

Domates salçası temelde konsantre domates sosudur. Yoğun bir kıvama sahiptir ve su içeriğinin azalması ile sonuçlanan birkaç saat pişirilmiş domateslerden yapılmıştır. Pişmiş domatesler daha sonra kabuklarından ve çekirdeklerinden süzülür ve macun kıvamına gelene kadar pişirilir. Domates konservesi ve taze domatesler yerine domates salçası kullanmanın yararı, derin domates lezzetinin ekstra su olmadan elde edilmesidir. Domates salçası,  pişmiş domates ve tuzla yapıldığı için asidik bir tada sahiptir. Salça yapmak için herhangi bir domates kullanılabilse de, seçilen domates türü nihai verimde fark yaratır. Domates salçası fiyatı farklı seçeneklerde bulunabilir.

Kırmızı biber salçası, kırmızı biberden üretilen bir üründür ve yemeğe güçlü bir biber aroması katar.  Domates salçasına göre biraz daha egzotik bir tada sahiptir. Yemek pişirmeye büyük bir çeşitlilik katar. Biber salçaları yemekleri aromatik bir hale getirir. Biber salçasında kullanılan birçok farklı biber türü vardır. Hazırlanırken kullanılan biber türüne göre acı ya da tatlı formlarda bulunur. Tatlı biber salçası ya da acı formunu tercih ederek damak zevkinize uygun lezzetleri yakalayabilirsiniz. Acı biber salçası, yemeklere ekstra biber eklemeye gerek kalmadan yemeklere acı bir tat verir. Biber salçası, domates salçasına göre daha taneli ve pürüzlü bir yapıya sahiptir. Hatay biber salçası, fiyatı uygun seçeneklerde Süthanem'de bulunur.

Salçalar konsantre ve zengin bir tada sahiptir. Sıcak ya da soğuk işleme olarak iki hazırlama şekli bulunur. Domates salçası yaparken seçilen domates cinsi lezzeti etkilemesi açısından oldukça önemlidir. Etli ve ince kabuklu domatesler ile hazırlanan salçalar son derece lezzetli olur.

Domates Biber Salçası Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Yoğun ve zengin bir lezzet gerektiren birçok tarifin ortak bir eki salçalardır. Bu nedenle, domates salçası birçok yemekte temel bileşen olarak kullanılma eğilimindedir. Domates ve biber salçası, yavaş pişirilen tariflerde zamanla lezzeti yoğunlaştırmak için kullanılabilir. Bu salçaların yoğun tatları nedeniyle, yemeklere yüksek hacimlerde eklenmesine gerek yoktur.

Tariflerin lezzetini yükseltmek için domates salçası eklenir. Domates salçası çok çeşitli tariflerde kullanılır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Domates salçasının tadını harika yapmanın sırrı karamelizasyondur. Karamelize domates salçasını sotelenmiş sebzelere, etlere, çorbalara ve soslara eklemek onlara ekstra tat katar.

Ayrıca biraz renk için marinelere ekleyebilir veya birazını klasik pizza sosunuza karıştırabilirsiniz.

Kahvaltı ya da atıştırmalık olarak bir parça ekmeğin üzerine sürülebilir, üzeri zeytinyağı ve çeşitli otlarla süslenebilir.

Yemekler hazırlanmadan önce ayrı tavada zeytinyağı ve salçayı bir miktar kavurmak, salçanın lezzetini hapseder. Bu da yemeklerinize eklediğinizde takdir edilen bir katkı sağlar. Koyulaştırma, daha fazla renk ve daha yoğun bir tat gerektiren domates ve biber bazlı yemekler için salça kullanmanız gerekir.

Biber salçası da çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bunlar:

Ekstra lezzet için çorba ve yemeklere eklenebilir.

Sandviç ve tost hazırlanırken ekmek üzerine sürülebilir.

Kahvaltılık sos yapımında tercih edilebilir.

Hamburger veya köfte gibi herhangi bir et karışımına az miktarda ekleme yapılabilir.

Et ve tavukları marine etmek için kullanılabilir.

Salça çeşitleri herhangi bir yemeği yepyeni bir seviyeye taşıyan hoş ve keskin bir lezzet verir. Organik domates salçası, yüksek bir besin değerine sahiptir. Sadece daha yoğun ve konsantre olmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek seviyelerde likopen içerir. Domates, birçok fayda sağladığı bilinen bir antioksidandır. Bu özel antioksidan tüm domateslerde bulunurken, domates salçası gibi işlenmiş çeşitlerde daha yüksek seviyelerde bulunur. Domates salçası yemekleriniz için sağlıklı bir seçenek sunar. Organik biber salçası da aynı şekilde antioksidan ve C vitamini deposudur. Besin, vitamin ve mineraller yönünden son derece zengin olan salçalar, hem yemeklere hem de vücuda katkı sağlar.

Salçalar Nasıl Saklanır?

Salça temiz bir cam kavanoza alınır. Her kaşık eklendiğinde hava cepleri kalmaması için iyice bastırılır. Yüzeyi düzleştirilir ve üzerine zeytinyağı eklenir. Salçanın üzerini tamamen kaplayan yağ havaya maruz kalmasını önler. Sonrasında ister buzdolabında ister evin güneş ışığından uzak herhangi bir bölümünde saklanır.

Süthanem salça kategorisinde yer alan yöresel Hatay biber salçası ve Hatay domates salçası çeşitlerini hemen inceleyebilir ve uygun fiyatlar ile siz de yemeklerinize taşıyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.