Mantı

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri mantıdır. Herkesin favori yemeklerinden biri olan mantı, hamur ve kıymanın birleşimi ile elde edilen leziz tariflerdendir.

{{translate.filter}}
X
{{F.NAME}}
{{F.MIN_SELECTED}} - {{F.MAX_SELECTED}}
{{translate.color}}
{{translate.size}}
{{translate.brands}}
{{translate.models}}
{{translate.suppliers}}
{{translate.price}}
{{price.MIN_SELECTED}} {{target_currency}} - {{price.MAX_SELECTED}} {{target_currency}}
FİLTRELE
Filtrele

Yöresel olarak değişik kapama biçimleri ile karşınıza çıkabilir. Yalnızca Türk mutfağına özel bir lezzet değildir. Balkanlar, Arabistan, Uzakdoğu gibi mutfaklarda da benzer şekillerde karşınıza çıkabilir. Mantı, zevkinize uygun şekilde baharatlarla renklendirilen kıymanın, hamurla birleşiminden meydana gelir. Kıyma konulan hamur, küçük parçalar halinde kapatılıp suda haşlanarak hazırlanır. Herkesin favori lezzetlerinden biri olması ise sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı sosu ile servis ediliyor olmasından kaynaklanır. Mantı sevenler için en etkileyici kısımlardan biri mantının, yoğurt ve sosla buluşmasıdır. Mutfağımızdaki hamur, kıyma, sarımsak ve tereyağ gibi malzemelerin bir arada olduğu bu yemek sofralarınızı zenginleştirir.

Herkesin severek tükettiği mantının yapımı oldukça pratiktir. Önceden hazırlanmış ve dondurulmuş mantıyı, buzluklarınızda saklayabilirsiniz. Misafirleriz ansızın geldiğinde ya da canınız bol sarımsaklı bir mantı çektiğinde hızlıca hazırlayabilirsiniz. Zaman kazandıran ve lezzeti ile akıllarda kalan pratik mantıyla ziyafet çekebilirsiniz.

Lezzetli Mantı Çeşitleri

Mantı, genellikle bohça şeklinde hazırlanıyor olsa da yöreye göre şekli ya da yapımı değişiklik gösterebilir. Kayseri ili ile özdeşleşen taze mantı çeşitlerinden olan muska mantı, çıtır, bohça mantı gibi pek çok şekilde karşınıza çıkabilir. Şekilleri farklı olsa da hazırlanışları birbirlerinden çok farklı değildir. Benzer şekilde iç malzeme ve hamur ile meydana gelir. Kullanılan iç malzeme genellikle kıymadır. İsimlerinden anlaşılabileceği gibi şekillere göre kapama işlemi yapılmaktadır.

Mantı, yapısı gereği yapıldığı an tüketilmesi gereken bir ürün değildir. Hamuru açılıp kapama işlemi yapıldıktan sonra derin dondurucuda saklanabilir. Tüketilmek istendiğinde hızlıca hazırlanabilir. Pratik sofralar için Süthanem üzerinden dondurulmuş mantı siparişinizi kolayca verebilirsiniz.

Mantı Nasıl Yapılır?

Mantı hamurunu açmak ve tek tek kıyma koyup kapama işlemi yapmak oldukça oyalayıcı olup zaman gerektirir. Önceden hazırlanmış, dondurulmuş mantıyı lezzetli bir şekilde hazırlamak için gereken adımlar ise oldukça pratiktir.

Mantının miktarına göre büyükçe bir tencereye su ve tuz konulur.

Su kaynamaya başlayınca mantılar, suya atılır.

Mantılarınız haşlanmaya bırakıldığında bir yandan yoğurdunu hazırlayabilirsiniz. Sarımsaklar ezilip isteğinize göre ayarladığınız miktardaki yoğurda eklenir.

Dondurulmuş mantı için tavsiye edilen süre 15 dakikadır. Haşlanan mantının suyu süzülür.

Ufak bir sos tenceresinde tereyağ eritilir, ister salça ekleyerek ister baharatlarla renklendirilir.

Servis tabağına alınan mantının üzerine bol sarımsaklı yoğurdu ve mis gibi tereyağlı, baharatlı sos gezdirilerek servis edilir.

Süthanem’den alacağınız dondurulmuş mantı, pratik ve hızlı şekilde hazırlanabilir. Mantı hamuru şekillerinde olduğu gibi yapılışında da farklılıklar görülebilir. Yoğurt ve tereyağ ile buluşan her mantı tarifi ile kendinize ve sevdiklerinize eşsiz bir lezzet sunabilirsiniz.

Dondurulmuş Mantı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Derin dondurucunuzda mutlaka bulunması gereken ürünlerden biri mantıdır. Lezzetli ve kolay mantı hazırlamak istediğinizde dondurulmuş mantınızı kullanabilirsiniz. Misafirlerinize pratik bir şekilde servis edebileceğiniz dondurulmuş mantı alırken göz önünde bulundurmamız gereken unsurlar vardır. Bunlardan bazıları içeriği, gramajı, teslim şekli ve teslimat süresidir. İçeriğinden emin olmadığınız ve kalitesine güvenmediğiniz yerlerden sipariş vermemelisiniz. Özensiz bir paketleme ile gönderilen ürünler, sizler için kötü bir deneyim sunabilir, ürünün dökülmesi gibi durumlar yaşanabilir.

Mutfağınızın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan mantıyı, her daim derin dondurucunuzda bulundurabilirsiniz. Geleneksel mantı lezzetini sofranızla buluşturabilirsiniz. Sarımsaklı yoğurt ve terayağ sosu ile size ve sevdiklerinize eşsiz lezzetler sunabilirsiniz. Saklaması, hazırlaması ve sunumu oldukça pratik olan mantı ile tadı damakta kalacak tabaklar hazırlayabilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir hizmet sunan Süthanem, uygun mantı fiyatları ile hizmet verir. Siz de organik ürün siparişleri için kolayca sipariş edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.