Sirke ve Sos Çeşitleri

Mutfakların vazgeçilmezlerinden olan ve sağlığa çok önemli faydaları bulunan sirke, yemeklerde ve salatalarda tatlandırıcı olarak kullanılan bir üründür.

{{translate.filter}}
X
{{F.NAME}}
{{F.MIN_SELECTED}} - {{F.MAX_SELECTED}}
{{translate.color}}
{{translate.size}}
{{translate.brands}}
{{translate.models}}
{{translate.suppliers}}
{{translate.price}}
{{price.MIN_SELECTED}} {{target_currency}} - {{price.MAX_SELECTED}} {{target_currency}}
FİLTRELE
Filtrele

Salamura ve turşular için koruyucu malzemelerden biri de olan sirke çeşitleri, üretim tekniğine göre fermantasyon (doğal) ve suni olmak üzere ikiye ayrılır. Birçok meyveden organik sirke yapılabilmekle birlikte, ticari olarak satışa sunulan sirke çeşitleri % 4-5 oranında asetik asit içeriğine sahiptir. Kıvam ve içerik olarak farklılık gösteren ve yemeklerin lezzetine lezzet katan soslar ise et yemekleri, salatalar, tatlılar, kızartmalar ve baklagiller gibi pek çok yiyecek çeşidi ile sevilerek tüketilir.

Sirke ve Sos Çeşitleri ile Gelen Lezzet

Üzüm, elma, alıç, vişne, hurma ve nar gibi meyvelerden elde edilen sirkelerin yanı sıra balzamik, çeşnili ve beyaz sirke gibi farklı ürün çeşitleri vardır. Çok güçlü bir probiyotik olan ve zengin antioksidan içeriği bulunan doğal üzüm sirkesi; bağışıklığı güçlendirme, kilo kontrolü, kolesterolü düşürme, cilt tahrişlerini ve ağrıları azaltma gibi önemli faydaları ile dikkat çeker. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları uzak tutan doğal alıç sirkesi ise  A, B1, B2 ve C gibi vitaminlere ek olarak zengin potasyum ve magnezyum içeriğine sahiptir. En güvenilir markalar tarafından üretilen, farklı hacim ve ambalajlara sahip doğal ya da suni pek çok sirke çeşidi bulabilirsiniz.

Mutfak kültüründe çok önemli bir yeri bulunan ve mutfakların vazgeçilmezlerinden olan sosların ise oldukça geniş bir ürün yelpazesi vardır. Izgara et, tavuk, balık, pizza, makarna, pilav ve kızartma gibi pek çok yemeğin lezzetine lezzet katan sosların, birbirinden güzel tatlarda çeşitlerini bulabilirsiniz. Acı sevenlerin severek tükettikleri acı biber sosu; köfte, makarna ve birçok et yemeği ile mükemmel bir ikili oluşturur.

Nar Ekşisi ile Salatalara ve Yemeklere Lezzet Katın

Salataların ve yemeklerin vazgeçilmezleri arasında olan organik nar ekşisi, tamamen doğal yollarla en sevilen meyvelerden biri olan nardan üretilir. Nar suyu, içindeki şeker karamelize hale gelinceye ve suyu tamamen çekinceye kadar kaynatılarak nar ekşisi elde edilir. Oldukça kıvamlı bir besin maddesi olan nar ekşisi, ağızda hafif bir ekşi tat bırakmakla birlikte içerdiği şeker nedeniyle lezzetli bir tatlı his de uyandırır. Ayrıca, pek çok farklı yönden sağlığa iyi gelmesi ile bilinen bir üründür.

Nar ekşisini, salataların yanı sıra çiğ köftede, kısırda, dolmalarda ve birçok yemek türünde kullanabilir ve lezzetlerini ikiye katlayabilirsiniz. Ayrıca, birbirinden leziz marine karışımların hazırlanmasında ve çeşitli sarma türlerinde de kullanabilirsiniz. İç harçlarına katacağınız uygun ölçüdeki nar ekşisi ile birçok böreğin ayrı bir lezzete kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Nar ekşisi sosu ile %100 organik nar ekşisi aynı ürünler değildir. Bu yüzden, nar ekşisi sosu ve organik nar ekşisi fiyat ve içerik bakımından farklı değerlendirilir. Süthanem'nden güvenle sipariş edebileceğiniz %100 organik nar ekşileri ile salatalarınızın ve yemeklerinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Sirke ve Sos Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sirke tüketiminde meyvelere ait etkileyici doğal sirke aromasını almak sizin için öncelik taşıyorsa, suni sirkeler yerine fermante olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ürünün kullanılacağı yere ve tüketim alışkanlığınıza bağlı olarak plastik ya da şık tasarımlı cam ambalajlardan size en çok hitap edenleri satın alabilirsiniz. Üretimleri fabrikasyon olarak yapılan sirkelere genellikle asetik asit eklendiği için kokuları daha keskin olabilir. Damak zevkinize ve tüketim miktarınıza bağlı olarak birbirinden güzel lezzetlere sahip soslardan size en uygun hacimde olanları tercih edebilirsiniz.

Sirke ve Sos Fiyatları Neye Göre Değişir?

Sirke fiyatları ürünlerin fermante ya da suni olmasına, hacimlerine, markasına ve ambalaj türlerine göre farklılık gösterebilir. Doğal üzüm sirkesi fiyat aralığı, diğer doğal sirkelerde olduğu gibi genellikle fabrikasyon ürünlerden daha yüksektir. Bu sirkelerin suni olanlardan daha yüksek fiyatlı olmasının başlıca nedeni ise uzun fermantasyon süreleridir. Siz de tüketim alışkanlıklarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak pek çok farklı sirke, sos ve nar ekşisi markası arasından size en çok hitap edenleri Süthanem'den satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.