Teze Peynir Çeşitleri

Türk geleneksel mutfağının vazgeçilmez ürünü olan peynir, kahvaltıların sofralarınızın baş köşesinde yer alır.

{{translate.filter}}
X
{{F.NAME}}
{{F.MIN_SELECTED}} - {{F.MAX_SELECTED}}
{{translate.color}}
{{translate.size}}
{{translate.brands}}
{{translate.models}}
{{translate.suppliers}}
{{translate.price}}
{{price.MIN_SELECTED}} {{target_currency}} - {{price.MAX_SELECTED}} {{target_currency}}
FİLTRELE
Filtrele

Peynir sütün tesadüf eseri ekşitilmesi ile ortaya çıkmıştır. Sadece kahvaltıda değil hamur işlerinde de tercih edilmektedir. Peynir çeşitleri hassas bir gıda ürünü olduğundan buzdolabında muhafaza edilip kendi salamura suyunda bekletilmesi gerekir. Peynir; protein, kalsiyum ve B2 yönünden zengin bir yiyecektir. Sindirim açısından sütten daha kolay sindirilir. İçerisindeki yağ oranı peynirin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Her gün peynir tüketmek sağlıklı bir bünye için yardımcı görev oynar. Protein açısından zengin olması sporcular tarafından tercih edilme sebebidir. Türkiye ve komşu ülkelerde oldukça tüketilmekte olan peynirin çeşitleri de fazladır. İnek sütü, koyun sütü, keçi sütü, manda sütü gibi her sütten peynir yapılabilir. Siz de taze peynir çeşitlerini Süthanem’de bulabilirsiniz.

Peynirin Faydaları


Çocuklarda kemik gelişimine katkı sağlayarak kemik erimesinin engellemesine yardımcı olur. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de kalsiyum ihtiyacını büyük oranda karşılamanıza katkı sağlar.


İçerisindeki vitaminler sebebiyle özellikle peynir gibi fermente ürünler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur.


Sütün içerisinde bulunan laktozun sindirilmesi oldukça zordur. Laktoz peynirde yok denecek kadar azdır. Bu nedenle sindirimi de daha kolay olacaktır.


Kahvaltıda tüketildiğinde güne dinç başlamanızı destekler. Hafızanızın güçlenmesine yardım eder.


Peynir gün içerisinde enerjik olmanız açısından sizlere yardımcı olur.


Hücrelerin yaşlanması gibi olumsuzluklardan korunmanıza yardımcı olur.


Peynir tüketmek diş sağlığınıza katkı sağlar. Sağlıklı dişlere sahip olabilmek için peynir tüketebilirsiniz.


Birbirinden Taze Peynir Çeşitleri


Türkiye adeta bir peynir cennetidir. Her yörede farklı yöntemlerle yapılan peynir için adına pek çok festivaller düzenlenmektedir. Suthanem.com'dan mutfağınıza, sofranıza farklı şekillerle konuk olan peynir çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Tulum peyniri, genellikle koyun sütünden yapılır. Türkiye'nin her yöresinde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Diğer peynirlerden farklı bir tadı ve kıvamı vardır. Sert bir yapısı olan tulum peyniri hayvan postunda bekletilir. Daha çok Erzincan, Erzurum ve İzmir yöresinde yapılmaktadır. Aslında Türkiye’nin her yöresinde farklı yöntemlerle yapılıp tüketilmektedir.


Çiğ sütten üretilen hellim peyniri tercihe göre kızartılarak ya da ızgarada tüketilir. Şubat ve Mart aylarında koyun sütünden elde edilen hellim peyniri, Mart-Temmuz aylarında keçi sütünden yapılır.


Yağı alınmış ve iplik şeklinde olan çeçil peynir, içinde yüksek oranda potasyum bulundurur. Bu peynir kemik gelişimine katkı sağlar. Tercihe göre küflendirilerek de kullanılabilir. Küflendirilerek tüketilen peynire göğermiş çeçil peyniri denmektedir.


Üretildikten sonra örülen peynir şeklinden dolayı örgü peynir adını almıştır. Tuzlu bir peynir olan örgü peyniri Diyarbakır, Şanlıurfa ve Hatay gibi illerde üretilir. Tadı çerkes peynirini de andırmaktadır. Diyarbakırda sabahları yemeden önce üzerine biraz sıcak su konularak yumuşaması sağlanıp tüketilir.


Tam yağlı sütten elde edilen dil peyniri, kaşar peyniri ile karşılaştırıldığında daha yumuşaktır. Ağızda yoğun bir süt tadı hissettirir. Çoğu yörede dil peyniri, künefe peyniri olarak da geçmektedir.


Sayılanlar dışında peynir mayası ile yapılan köy peyniri, tulum peynire benzeyen koyun peyniri, örgü peynire benzeyen çerkes peyniri olarak bir çok çeşidi bulabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Peynir Fiyatları


Yörelerde görülen yoğun çeşitlilik birbirinden farklı özelliklere sahip peynir ürünlerini ortaya çıkarır. Birbirinden farklı taze peynir çeşitlerinin sahip olduğu fiyat etiketleri de farklıdır. Taze peynirlerin yapılış şekillerine ve kullanılan sütlere bağlı olarak peynir fiyatları da çeşitlilik gösterebilir. Eski kaşar olarak bilinen peynir ürünleri beyaz peynir gibi kendi içerisinde yapılışına göre ayrılır. Koyun eski kaşar, inek eski kaşar ve taze eski kaşar gibi çeşitleri vardır. Peynir fiyatları için belirleyici olan coğrafya özellikleri, yapılışındaki teferruat, sütlerin kalitesi ve güzelliğidir. Siz de Süthanem’in geniş ürün yelpazesi arasından uygun seçenekleri belirleyerek fiyat etiketlerini damak tadınıza göre değerlendirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.